روغن غیر تراریخته

ابتدا لازم است مروری بر معنی تراریخته داشته باشیم.
بر اساس تعریف سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، با ایجاد تغیر مصنوعی و مهندسی ذخیره ژنتیک (ژنوم)، موجود تراریخته یا Genetically Modified Organism (GMO) به وجود می‌آید. تراریخته در تولید ماده غذایی عمدتا برای بالا بردن مقدار یا کیفیت محصول و یا مقاوم سازی گونه‌های گیاهی و جانوری در برابر آفت‌ها یا بیماری‌ها کاربرد دارد. البته نباید این تعریف را با اصلاح نژاد اشتباه گرفت. انسان‌ها هزاران سال است که با انتخاب و تکثیرگیاهان یا حیوانات دارای صفات مطلوب اصلاح ژنتیک انجام داده اند. ترا ریخته تنها منحصر به تولید غذا نیست و در موارد دیگر همچون داروسازی و صنعت هم کاربرد دارد.

غیرتراریخته یعنی چه؟

بر اساس تعریف بالا غیر تراریخته به سادگی به معنی موجود یا محصولی است که برای تولید آن از مهندسی و تغییر ژنتیکی استفاده نشده است. تراریخته یا غیر تراریخته بودن یک محصول لزوما ارتباطی به مضر بودن آن از لحاظ سلامت انسانی یا زیست محیطی ندارد. همچنین غیرتراریخته بودن به هیچ وجه به معنی ارگانیک بودن محصول نیست. اگرچه در کشاورزی ارگانیک از تراریخته استفاده نمی‌شود ولی محصولی تراریخته می‌تواند در یک پروسه تولید معمولی با استفاده زیاد از آفات‌کش و کودهای مصنوعی استفاده شود و چه بسا ضررات فراوان سلامتی و زیست محیطی به بار آورد.

کدامیک ضرر دارد و کدامیک مفید است؟

سوال اینجاست که آیا محصولات تراریخته ضرر دارد؟
سایت بی‌بی‌سی درباره این موضوع نوشته: «سازمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، سعی می‌کند نه طرف مخالفان را بگیرد نه طرف موافقان را. این سازمان با اینکه قبول دارد که ” این محصولات باعث افزایش تولید، تنوع و کیفیت محصولات غذایی و کاهش هزینه تولید و تخریب محیط زیست” می‌شود اما در همان حال به گزینه‌هایی مثل کشاورزی بوم شناختی و کشاورزی هوشمند اقلیم محور هم به عنوان گزینه‌هایی که باید مورد توجه قرار بگیرند اشاره می‌کند.خوزه گراتسیانو داسیلوا دبیرکل فائو گفته با محصولات تراریخته مخالفتی ندارد اما با انحصار تولید بذر تراریخته در دست چند شرکت مخالف است و همچنین به “اقدامات مناسب” برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست هم اشاره می‌کند و می‌گوید برای رفع گرسنگی در دنیا این راه، نباید اولویت داشته باشد.»

گروه مواد غذایی امتیاز
گروه مواد غذایی امتیاز

گروه مواد غذایی امتیاز وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری امتیاز با هدف تامین و توزیع محصولات غذایی، کشاورزی و کالاهای اساسی به پشتوانه تجربه و دانش لازم  ، اقدام به تولید ، واردات و عرضه کالاهای اساسی همچون برنج ، گوشت ، چای ، روغن نهادهای دامی و ... نموده است.

با ما در ارتباط باشید

- نشانی: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، کوچه پروین، پلاک ۴۶، طبقه سوم
- تلفن تماس: ۰۲۱۲۲۰۱۸۵۱۸

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد هلدینگ سرمایه گذاری امتیاز محفوظ است.